تند خوانی و شکستن موانع
آذر ۱۳, ۱۳۹۵
تقویت حافظه و معجون سحر آمیز
مرداد ۴, ۱۳۹۶

اولین قدم در مسیر تند خوانی

standing on a tarmac road with yellow arrow print

شروع با کتاب بر عکس !!!

 

طولانی ترین سفرها یا اولین قدم آغاز می شود . و اولین قدم سخت ترین قدم است .

 

از همون لحظه ای که تصمیم گرفتید که تند خوانی رو یاد بگیرید اولین قدم رو برداشتید اما برای تکمیل اولین قدم باید اقدام کنید .

 

همین طور که قبلا گفتم قبل از شروع تند خوانی باید عوامل و موانعی که باعث شدند سرعت مطالعه ما پایین باشه رو شناسایی کنیم و اون ها رو از بین ببریم . امیدوارم که این مرحله رو بخوبی انجام داده باشید.

 

تند خوانی بدون درک :

 

دوره های تند خوانی در کشور آمریکا شش ماه طول می کشه و در کشور های دیگه هم دوره های عالی معمولا تا ۴ ماه زمان می بره و دلیل این امر اینه که قدم های تند خوانی باید کامل و بدون نقص طی بشه . دقیقا مثل نردبان که اگر یکی از پله ها رو جا بندازید نمی تونید به اوج برسید.  یا سقوط می کنید یا مجبورید که تا ابد روی همون پله بمونید .

 

خط بری

تند خوانی

 

یک کتاب رو آماده کنید و ۲ دقیقه زمان در نظر بگیرید . از اول متن شروع کنید و با انگشت یا خط بر متن رو به پایان برسونید. بعد از پایان ۲ دقیقه ، یک علامت S گذاشته و ۱۰ خط بعد اون علامت ۱ رو قرار بدید . برای مرحله بعد در ۲ دقیقه زمان از اول متن شروع به مطالعه کرده و به علامت ۱ می رسیم . همین طور که مشخصه باید سرعتتون رو بالاتر ببرید تا در ۲ دقیقه ، ۱۰ خط بیشتر از قبل مطالعه کنید . بعد از پایان این مرحله ، ۱۰ خط دیگه به علامت ۱ اضافه می کنید و علامت ۲ رو بزارید . در مرحله سوم هم میخوایم در ۲ دقیقه متن رو تا علامت ۲ بصورت خط بری به پایان برسونیم . این کار رو ۵ بار تکرار کنید و هر بار سرعت خودتون رو بالا و بالا تر ببرید . دقت کند که در این مرحله اصلا وابدا نگران درک و یا حتی دیدن کلمات نباشید و فقط متن رو به پایان برسونید .

 

هدف این مرحله از تند خوانی بیشتر هماهنگی بین انگشت و چشم هست . 

 

بعد از اینکه ۵ مرحله رو به پایان رسوندید . متن رو عوض کنید و دوباره مراحل بالا رو تکرار کنید . هر بار که شروع به انجام این تمرین کردید حداقل برای ۵۰ صفحه تمرین کنید .

 

نکات مهم :

 

۱ . خط بردن باید بصورت نرم و روان باشه .

۲ . فقط با حرکت چشمها خط ببرید و سر تون کاملا ثابت و بی حرکت باشه .

 ۳ . فاصله کتاب رو تنظیم کنید بین ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر مناسبه .

 ۴ . شیوه نشستن رو هم یادبگیرید ( کمر کاملا صاف و گردن رو طوری قرار بدید که تنفس براحتی انجام بشه )

 ۵ . درک کلمات اصلا مهم نیست ( اگر چشم و ذهن شما رو مجبور به درک می کنند از کتاب بصورت برعکس استفاده کنید و یا از کتاب انگلیسی استفاده کنید .)

۶ .  دقت کنید که چشم از انگشت پیروی می کند نه انگشت از چشم (یعنی اگه چشم شما رو میخواد به عقب برگردونه و یا روی یک کلمه توقف داشته باشه مقاومت باید  مقاومت کنید و به سرعت خودتون ادامه بدین )

 

 برای آموز ش های بیشتر به کانال ما سر بزنید @tondkhanha

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *