تند خوانی و شکستن موانع
آذر ۱۳, ۱۳۹۵

تعیین یک هدف عالی برای مطالعه !

۵ راز تمرکز طلایی

رازهای تمرکز در مطالعه

 آموزش گام به گام تعیین هدف در مطالعه 

اگر بی هدف از خواب برخواستید، برگردید و بخوابید. ( استیو جابز )

 

نمیخوام از اهمیت هدف در زندگی صحبت کنم اما در صحبت بزرگان مهمترین عامل موفقیت در هر کاری هدفه . و باعث تمرکز در مطالعه میشه پس اون رو دست کم نگیرید .

اگر میخواهید یک مطالعه با تمرکز بالا داشته باشید قبل از هر قدمی باید هدف خودتون در مطالعه رو تعیین کنید. به زبان ساده تر باید به این سوال جواب بدید :

چرا میخواهم مطالعه کنم ؟

در نگاه اول تعیین هدف خیلی ساده به نظر میرسه ، اما وقتی پای عمل پیش میاد یه اصولی داره که باید اون ها رو رعایت کنید تا یک هدف عالی و بی نقص داشته باشید .

این اصولی که گفتم در همه زمینه ها بسط پیدا می کنن اما من در این جا میخوام در مورد هدف در مطالعه صحبت کنم .

برای تعیین هدف در مطالعه ۵ تا گام رو در پیش رو داریم که در ادامه یکی یکی با اون ها آشنا میشیم :

 

۱. گام اول تعیین یک هدف عالی و به تبع اون تمرکز در مطالعه اینه که باید هدفتون در حد توانایی شما باشه :

 

هیچکس غیر از شما از تمام توانایی های خودتون باخبر نیست ، پس لازمه قبل از تعیین هدف ، توانایی های خودتون رو هم در نظر بگیرید . نکته مهم تر اینه که توانایی های شما در هر زمینه ای قابل پیشرفت هست اما آرام آرام . پس از توانایی های خودتون استفاده کنید و کم کم اون ها رو بهبود ببخشید .

 

۲. واقع بینانه نگاه کنید .

 

اگر تا دیروز به زور یک ساعت مطالعه می کردید و زمان و توانایی شما اجازه نمیده که زمان زیادی رو به مطالعه اختصاص بدید پس نباید به خودتون فشار بیارید چون هم تمرکز در مطالعه به راحتی از بین میره و هم باعث بی انگیزگی و رها کردن مطالعه می شه پس یادتون باشه هدف رو واقع بینانه تعیین کنید .

 

۳ . سومین عامل انعطاف پذیر بودن هدف :

 

شاید بزرگترین دلیل برای اینکه معمولا برنامه ریزی ها  و  هدف ها با شکست مواجه میشه همین عامل باشه . بعضی از ما با اهداف و برنامه های خودمون خشک برخورد میکنیم و به اشتباه فکر میکنیم هر چقدر خودمون رو اذیت کنیم و دقیق هدفمون رو دنبال کنیم بیشتر و بهتر به نتیجه می رسیم.

انعطاف پذیر بودن یعنی اینکه شما بتونید با توجه به شرایط خودتون و محیط اطرافتون بتونید تغییراتی در اون ایجاد کنید بطور مثال من تصمیم می گیرم در هفته ۸ ساعت مطالعه کنم و این هشت ساعت رو به طوری تقسیم میکنم که روزهای عادی ۱ ساعت و روز جمعه ۲ ساعت رو به مطالعه اختصاص بدم حالا اگر من برای این یک ساعت ، زمان دقیقی رو تعیین کنم ( ساعت ۷و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر ) یعنی واقع بینانه با هدف برخورد نکردم، شاید چند روز بتونم این روند رو ادامه بدم اما بعد از اینکه در اون زمان تعیین شده به مشکلی بخورم دیگه از هدف دلسرد میشم و نمیتونم ادامه بدم ، پس مدل صحیح برای این هدف اینه که من یک ساعت رو به دلخواه در روز به مطالعه بپردازم . ( البته توجه داشته باشید که این کار رو به ساعت های پایانی منتقل نکنید زیرا هم باعث میشه شما مطالعه رو سر سری و بدون تمرکز انجام بدید و هم کم کم اون رو به فراموشی بسپارید )

 

۴ . قابل اندازه گیری بودن هدف هم خیلی مهمه :

 

هدفی که برای ذهن قابل اندازه گیری باشه راحت تر انجام میشه ، بطور مثال اگر هدف شما این هست که یک کتاب خاص رو در ماه به اتمام برسونید بهترش اینه که با توجه به حجم کتاب برای هر روز مقدار مشخصی مطالعه داشته باشید . مغز شما در مواردی که ابهام وجود داره تمرکز لازم رو نداره .

 

۵ . هدف باید تحت کنترل باشه :

 

نکته آخر در تعیین هدف و تمرکز در مطالعه  اینه که باید هدف  تحت کنترل شما باشه ، یعنی تنها کسی که بتونه بر روی هدف مدیریت کنه شما باشید . منظور از تحت کنترل بودن این هست که هدفتون نباید به گزینه دیگه ای وابستگی داشته باشه . این وابستگی میتونه به شخص دیگه ای باشه یا حتی به محیط اطرافتون .

بطور مثال هدف من اینه که هر روز برم کتابخانه و با دوستم ۵۰ صفحه کتاب مطالعه کنم ، یعنی دوست من بر روی هدف من تاثیر مستقیم داره و اگر یک روز نتونه با من به کتابخانه بیاد من هدف خودم رو نمی تونم کامل اجرا کنم .

 

برای آموزشهای بیشتر به کانال ما سر بزنید @tondkhanha

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *