×
خانه » اصول صحیح مطالعه » شاه کلیدهای تمرکز – قسمت اول : ایجاد علاقه در مطالعه
12 مه 2020

شاه کلیدهای تمرکز – قسمت اول : ایجاد علاقه در مطالعه

در این مقاله می خواهیم در مورد بزرگترین مشکلی که در مطالعه داریم صحبت کنیم ، عدم تمرکز و حواس پرتی
در این چند سالی که تندخوانی تدریس می کنم اگر بخواهم به بزرگترین مشکل افراد در مطالعه اشاره کنم بدون شک عامل همه مشکلات مثل : سرعت پایین در مطالعه، عدم یادگیری، به خاطر نیاوردن مطالب، نفهمیدن و درک مطلب، ضعف حافظه و .. بصورت مستقیم یا غیرمستقیم حواسپرتی و عدم تمرکز هست.
وقتی به این موضوع بصورت ریشه ای و عمیق نگاه کنیم به دلایلی پی می بریم که بدون رفع این عوامل و دلایل نمی توانیم مشکل عدم تمرکز و حواسپرتی را حل کنیم. یکی از این مشکلات عدم علاقه به موضوع مورد مطالعه است.
اگر به موضوع درسی یا کتابی که می خواهیم مطالعه کنیم علاقه نداشته باشیم نمی توانیم ذهن خودمان را بر روی آن متمرکز کنیم. و دائما حواس ما پرت خواهد شد. حتما برای شما پیش آمده که یک کتاب داستانی و جذاب را چندین ساعت مطالعه کردید بدون اینکه تمرکز خود را از دست بدهید و یا یک فیلم مورد علاقه را به گونه ای نگاه کردید که اگر اطرافتان انواع اتفاقات حواس پرت کننده هم بیفتد بدون کوچکترین حواس پرتی به مطالعه خود ادامه می دهید ، اما مشکل اصلی ما این است که در بیشتر موارد ما به کتابها و موضوعات مهمی که باید مطالعه کنیم آن قدر که باید و شاید علاقه نداریم و یا شاید از آنها متنفر هستیم . ما در این مقاله می خواهیم روش های ایجاد علاقه در مطالعه به جهت بالا رفتن تمرکز را به آموزش دهیم روش هایی که با استفاده از آنها می توانیم ذهن خودمان را نسبت به هر موضوعی که به آن نیاز داریم علاقه مند کنیم پس با ما همراه باشید.

دلایل عدم علاقه را پیدا کن

اولین قدم در راه ایجاد علاقه این است که ما دلیل عدم علاقه خودمان را پیدا کنیم. این دلیل می تواند نمره پایینی که نسبت به آن درس در گذشته داشتیم باشد و یا احساس بدی که نسبت به معلم آن درس و یا دوستان خود در کلاس داشتیم.
بدون شناخت دلیل عدم علاقه کار ما برای علاقه مند شدن دشوار خواهد بود پس حتما وقت گذاشته و دلیل این عدم علاقه نسبت به موضوع کتاب و یا موضوع درسی که باید مطالعه کنیم را پیدا کنید. برای این کار می توانید به خاطرات خود برگردید و کم کم آن ها را مرور کنید و بصورت متمرکز بر روی آنها به تجسس بپردازید. و به هر دلیل و موضوعی که رسیدید برای خود یادداشت کنید.

مطالب پیچیده علاقه را از بین می برد !

تصور کنید در کلاس آموزشی تحلیل سیستمهای پیچیده یک راکتور هسته ای نشسته اید و رشته تحصیلی شما هنر است. هر چقدر هم سعی کنید با دقت و تمرکز به مطلب گوش کنید و یا مطالب آن زمینه را مطالعه کنید ، بعلت پیچیدگی زیاد و گنگ بودن مطالب برای ذهن شما ، عدم علاقه و در پی آن عدم تمرکز و حواس پرتی بوجود می آید. بله پیچیدگی و گنگ بودن مطالب مورد مطالعه ما یکی دیگر از دلایلی است که ذهن ما نسبت به آن مطلب بی علاقه می شود.
برای حل این مشکل اگر مجبوریم مطلبی را در زمینه ای که به آن اشراف نداریم و اطلاعات کمی داریم مطالعه کنیم ، باید قبل از مطالعه ، اطلاعات کمی در مورد آن مطلب بدست بیاوریم و در واقع ذهن خودمان را از حالت گنگ بودن و نامفهوم بودن خارج کنیم.

 

اگر نفهمیدی رد نشو

گاهی اوقات به موضوع مورد مطالعه کاملا اشراف داریم اما موضوعی را که می خوانیم نمی فهمیم و به مطالعه ادامه می دهیم یعنی مطلبی را که به تحلیل بیشتری نیاز دارد بصورت گذرا مطالعه می کنیم و سریع به سراغ مطلب بعدی می رویم در این مواقع نیر عدم علاقه کم کم بوجود می آید و در واقع ذهن ما حوصله اش سر می رود.
برای حل این مشکل دو راه کار وجود دارد: راه کار اول اینست که ما از مطلبی که نفهمیدیم عبور نکنیم و با تحلیل و اطلاعاتی که داریم مطلب را برای ذهنمان مفهوم کنیم و راه کار دوم و بهتر این است که زیر مطالبی که نمی فهمیم خط کشیده و به مطالعه ادامه دهیم به این شکل ذهن ما به اهمیت مطالبی که نفهیمیدم پی برده و به ما کمک می کند در ادامه با تمرکز بالاتری به مطالعه ادامه خواهد داد.

قطعه گمشده رو پیدا کن

دلیل دیگری که برای عدم تمرکز وجود دارد این است که یک قطعه از مطلبی را فراموش کردیم و یا خوب یاد نگرفتیم و تنبلی باعث می شود که برای پیدا کردن جواب سوالاتی که برای ذهنمان بوجود می آید به عقب بر نگردیم و مشکل بوجود آمده را حل نکنیم و به مطالعه ادامه دهیم. این کار درک مطلب ما را پایین می آورد و همچنین باعث عدم علاقه نسبت به موضوع مورد نظر خواهد شد.

اطلاعات کم رو بدست بیار

یگی از بهترین راه کار ها برای علاقه مند شدن شما به موضوعاتی که به آن علاقه ندارید این است که اطلاعات کمی در مورد آن بدست بیاورید در مطالعه می توان با پیش خوانی این کار را انجام داد.
پیش خوانی یعنی کتاب و یا مطلبی را که می خواهیم مورد مطالعه قرار دهیم را قبل از مطالعه دقیق ، بصورت اجمالی نگاه بیاندازیم و اشکال ، پشت کتاب یا فهرست مطالب آن را مورد بررسی قرار دهیم.
در این مقاله با یکی از دلایل عدم تمرکز یعنی علاقه نداشتن به موضوع آشنا شدیم و یاد گرفتیم چطور علاقه را در خودمان بوجود بیاوریم .
اگر در مطالعه با عدم تمرکز و حواس پرتی روبرو هستید ما در فیلم کارگاه « یک ساعت بخوان، سه ساعت یاد بگیر » ۱۲ راه کار برای رسیدن به بالاترین تمرکز رو به شما آموزش میدهیم ، می توانید از لینک زیر توضیحات مصول رو مشاهده کنید.

 

لینک کارگاه یک ساعت بخوان ، سه ساعت یاد بگیر ( راه کارهایی برای رسیدن به بالاترین تمرکز در مطالعه ) :

 

یک ساعت بخوان ، سه ساعت یاد بگیر !

 

با تشکر – مجید عطایی فر

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *