×
خانه » اصول صحیح مطالعه » ۵ نکته طلایی درک مطلب
25 ژانویه 2020

۵ نکته طلایی درک مطلب

در سال هایی که منتهی به کنکور من میشد یک بحث داغ در بین متقاضیان کنکور وجود داشت و باعث استرس و اضطراب همه ما شده بود ، تیتر یک موسسات کنکوری این جمله بود که سوالات کنکور به سمت مفهومی شدن می روند. شاید آن زمان خیلی برای ما سخت بود که تغییر بزرگی در روند سوالات به وجود خواهد آمد و اشکال کار آن جا بود که ما عادت کرده بودیم مطالعه حفظی را در خودمان تقویت کنیم. با افتخار کلمه به کلمه کتاب را حفظ می کردیم و در برگه امتحان می نوشتیم بدون اینکه یک واو را جا بی انداریم. متاسفانه سیستم آموزشی دقیقا همین کار را از بچه خواسته و می خواهد.

از طوطی به عقاب !

حتما شما هم حرف مرا تایید می کنید که تعداد زیادی از معلمان از ما می خواستند که همه کلمات کتاب را مو به مو به خاطر بسپاریم و دانش آموزی به عنوان دانش آموز ممتاز عنوان می شد که مثل طوطی کلمات را تکرار می کرد. وقتی به مقاطع بالاتر رسیدیم و وارد دانشگاه شدیم تازه با سبک تازه تری روبرو شدیم که دیگر اساتید از ما کلمات را نمی خواستند ( البته در بعضی از رشته ها و مقاطع ) و مفاهیم اهمیت بالایی پیدا می کردند. اما کسی در این رابطه هیچ آموزشی به ما نداد و متاسفانه همین امر مطالعه را برای ما عذاب آور و مشکل کرده بود. و شاید اصلی ترین دلیلی که باعث پایین آمدن فرهنگ مطالعه در بین افراد جامعه هست ، سبک مطالعه اشتباه باشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با سبک دیگری از مطالعه و یا بهتر است بگویم با سبک درست مطالعه آشنا کنیم. درک مطلب در این روش به درستی به حد بالایی خواهد رسید و شما خیلی راحت تر می توانید هدف نویسنده و همچنین مفهوم مطلب را درک کنید.

درک مطلب چطور شکل می گیرد ؟

قبل از هر چیر باید بدانیم که درک مطلب در ذهن و مغز ما چطور شکل می گیرد. در کتابی به نام ساختمان ها چطور یاد می گیرند می خواندم که سیستم یادگیری و درک مطلب انسان را به یک ساختمان تشبیه کرده بود و به این نکته اشاره کرده بود : درک مطلب در ذهن ما بصورت لایه لایه شکل می گیرد. در ادامه در مورد این مفهوم بیشتر توضیح می دهیم.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای درک مطلب سعی کردید با سرعت خیلی آهسته و تکرار کلمات متن را مطالعه کنید اما باز هم مفهوم را متوجه نشدید. دلیل این اتفاق این است که سیستم یادگیری شما طور دیگری کار می کند. چندین بار خواندن با سرعت بالا درک مطلبی خیلی بالاتری برای ما به همراه خواهد داشت تا اینکه با سرعت پایین و دقت بالا یک بار مطلبی را مطالعه کنیم.این یکی از طلایی ترین جملات در حیطه درک مطلب می باشد. برای همین دوباره با انشای دیگر بیان می کنیم. چندین بار با سرعت بالا بخوانید ( با آهنگ متفاوت ) تا به درک بالایی برسید.

۵ تکنیک طلایی برا درک مطلب و مفهومی خواندن !

۱٫ در جملات و پاراگراف ها دنبال کلمات کلیدی و طلایی بگردید ، کلید درک مطلب در کلمات کلیدی هست. ضمن اینکه دنبال کلمات گشتن به شما کمک می کند که تمرکز خود را در مطالعه حفظ کنید و با دقت بیشتری مطالعه کنید.

۲٫ هدف نویسنده را از نوشتن مطلب پیدا کنید و دائما به خودتان گوشزد کنید که دنبال هدف نویسنده می گردید. شما مطالعه می کنید تا به هدف مشخصی برسید نه اینکه فقط کلماتی را کنار هم مشاهده کنید.

۳٫ هر جا مثالی را در مطلب مشاهده کردید برای رسیدن به درک مطلب بالاتر سعی کنید برای خودتان مثال بیشتری بزنید و برای مثال های بهتر و پخته تر حتما دقایقی را تفکر کنید.

۴٫ ارتباط دادن مطالب یکی ار اصلی ترین و با اهمیت ترین راه ها برای رسیدن به درک مطلب بالا می باشد پس دنبال ارتباط بین مطالب بگردید، سیستم مغز و درک مطلب شما به این ارتباطات نیاز دارد.

۵٫ اگر میخواهید بعد از مطالعه درک مطلب خود را بسنجید باید بتوانید مطلبی را که مطالعه کردید به زیان خودتان و بدون نگاه کردن به متن بازگو کنید. همچنین برای اینکه یک قدم فراتر بروید خود را برای رسم نمودار در مورد مطلب بسنجید. کشیدن نقشه ذهنی در مورد مطلب یاد شده نقش بسیار مهمی در درک مطلب شما خواهد داشت.

با آرزوی موفقیت برای شما – عطایی فر

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *